hlavička
nie ste prihlásený
HOME > rakytník > Vitamíny v rakytníku
Odporučiť známemu

Vitamíny v rakytníku

Obsahové látky v rakytníku sú veľmi cenné s významnými liečivými účinkami. Z celej škály aktivných látok sú to predovšetkým vitamíny, kumaríny, bioflavonoidy, alkaloidy, oleje, triesloviny, minerálne látky a i. Najdôležitejší alkaloid objavený v tejto rastline je hippophein, ktorý významne ovplyvňuje nervovú sústavu, je účinný ako antidepresívum, ale má rovnako účinný protinádorový účinok, lebo obmedzuje patologický rast tkaniv.

            Vitamín                                  v 100mg dužiny plodov

provitamin A                                                          0,9        -    40,0
vitamín  B1                                                            0,016    -      0,085
vitamín  B2                                                            0,030    -      0,056
vitamín  B6                                                             0,050    -      0,79
vitamín  PP                                                             0,21      -      0,74
vitamín  C                                                             40,0        -  1300,0
vitamín  E                                                                8,0         -      18,0                                     
vitamín  K1                                                             0,9         -      1,5

OLEJ DUŽINY- významnou zložkou dužiny plodov je olej, ktorého obsahuje od 4-13%. Má oranžovú farbu, pretože obsahuje 180-240mg karotenoidov, z toho 40-100mg karotenov, 180-240mg vitamínu E a celu škálu nanasýtených mastných kyselín. predovšetkým linolovú a linoleonovu, tvoriacu základ pre vitamín F.

SEMENA- Obsahujú až 15% oleja, ktorý má hustú konzistenciu, špecifickú chuť a vôňu,  svetlo žltú farbu. 90% ju tvoria nenasýtené mastné kyseliny, a to linolová 47mg, linoleová 18mg, olejová 16mg, nasýtená palmitová-reguluje látkovú výmenu v pokožke. Ďalej karotenoidy tých je až 350mg, vitaminu E 105-160mg. Bol zistený aj fytohormon beta-sitosterín v množstve 0,10-0,28%, ktorý je efektívnym prostriedkom prevencii a liečení aterosklerózy.

Konáre a listy- Kôra, vďaka obsahu serotonínu má proti nádorovú aktivitu. Listy sa v tradičnej medicíne používajú pri reumatizme a dne. V kozmetike slúži na umývanie vlasov, ako prostriedok proti ich vypadávaniu a na spevnenie.

NIEČO O VITAMÍNOCH    

AMINOKYSELINY:
sú potrebné na udržiavanie a obnovu svalov, šliach, kože, väziva, žliaz, nechtov a vlasov.. Ďalej sa zúčastňuje tvorby hormónov (napr. inzulínu), rôznych telesných tekutín a enzýmov, ktoré spúšťajú telesné funkcie. Neesenciální aminokyselina arginín znižuje riziko infarktu a mozgových príhod rozširovaním ciev a znížením krvného tlaku. Zmierňuje tiež bolesti pri angine pectoris. Taurín lieči srdcové zlyhanie, znižuje vysoký krvný tlak. Karnitín sa tiež zúčastňuje na metabolizme tukov a môže tak pomáhať znižovať vysoké hladiny triglyceridov (krvných tukov príbuzných cholesterolu). Taurín môže byt dobrodiním pre epileptikov tým, že v mozgu zvyšuje tvorbu niektorých látok. Je tiež hlavnou zložkou žlče a môže pomáhať pri prevencii žlčových kameňov. Vyživuje svaly, pretože v nich umožňuje spaľovanie tuku na energiu. Lyzín patrí k najúčinnejším liekom pri oparoch a pri liečení pásového oparu a aftózního zápalu ústnej sliznice.

VITAMÍN A:

zabraňuje šerosleposti, udržiava dobrý zrak, zvyšuje rezistenciu k infekciám, chorobám z nachladnutia, chrípke, chrapotu a bronchitíde. Pomáha tiež zvládať opar, pásový opar, bradavice, očné infekcie a pošvové kvasinkové infekcie, lieči akné, ekzém. Pri dostatočne vysokej hladine vitamínu A v organizme sa môže zvyšovať účinnosť chemoterapie.  
VITAMÍN B:
pomáha v prevencii kardiovaskulárnych ochorení a mozgových príhod, pomáha liečiť depresie, zmierňuje nespavosť, lieči syndróm karpálneho tunela, chráni pred určitým typom chudokrvnosti, zabraňuje nervovým bolestiam, pocitu brnenia a zníženie citlivosti v končatinách, môže zlepšovať sklerózu multiplex a hučanie v ušiach.  

VITAMÍN C:

zvyšuje imunitu, zmierňuje príznaky a skracuje dĺžku nachladnutia, urýchľuje hojenie rán, udržuje zdravé ďasná, pomáha pri liečbe astmy, pomáha v prevencii sivého zákalu, chráni proti určitým formám rakoviny a srdcovým chorobám.

VITAMÍN D:

udržiava zdravé kosti a zuby, pomáha v prevencii rakoviny prostaty a prsníka, spomaľuje progresiu artrotického procesu v kolenných kĺboch. Je dôležitý v prevencii osteoporózy, choroby, ktorá spôsobuje rednutie kostného tkaniva a tým zvyšuje riziko zlomenín.  

VITAMÍN E:

Nové poznatky svedčia pre to, že vitamín E môže znižovať riziko srdcového ochorenia o 25 až 50 percent a chrániť aj pred angínou pectoris a v spojení s vitamínom C blokuje niektoré škodlivé účinky tučných jedál. Môže tiež zmierňovať predmenštruačný citlivosť a bolesť pŕs. Krém alebo olej s vitamínom E podporuje hojenie rán. Pomáha zneškodniť toxíny z dymu cigariet a iných znečisťujúcich látok, spomaľuje postup Alzheimerovej a možno aj Parkinsonovej choroby.

VITAMÍN K: 

znižuje riziko vnútorného krvácania, chráni proti nadmernému krvácaniu po operačných zákrokoch, pomáha pri stavbe silných kostí.